czwartek, 12 sierpnia 2021

Superpuchar nie dla Submarino

W środowy wieczór na Windsor Park w Belfaście Villarreal CF zmierzył się z Chelsea FC w spotkaniu o Superpuchar Europy. Mecz w regulaminowym czasie zakończył się remisem 1:1. Niestety The Blues okazali się lepsi w karnych.

Śmiało można stwierdzić, że fani Żółtej Łodzi Podwodnej po wczorajszym meczu mogą chodzić z podniesioną głową. Villarreal CF stoczył zacięty bój z triumfatorem Ligi Mistrzów, którego budżet jest kilkukrotnie wyższy, a w swoim składzie ma takich graczy jak Kai Havertz, Mason Mount, N'Golo Kanté, Jorginho, Timo Werner czy pozyskany niedawno Romelu Lukaku (nie zagrał). Ponadto z powodu kontuzji nie mogli zagrać tak ważni gracze jak Dani Parejo, Samu Chukwueze i Francis Coquelin.

Początek spotkania należał do graczy Chelsea. Wynik meczu już w szóstej minucie mógł otworzyć Timo Werner. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Niemiec wywalczył sobie pozycję do strzału, lecz jego uderzenie instynktownie odbił Sergio Asenjo. Później "The Blues" utrzymywali optyczną przewagę nad rywalami.

Gracze z Londynu dopięli swego w 27. minucie gry, gdy lewym skrzydłem popędził Kai Havertz. Niemiec zagrał płasko w pole karne. Akcję zamknął Hakim Ziyech, który strzałem z pierwszej piłki pokonał bramkarza Villarreal CF

W 33. minucie do wyrównania mógł doprowadzić Boulaye Dia, ale na posterunku był Edouard Mendy. Chwilę później drugiego gola mógł zdobyć Ziyech, lecz w tej sytuacji świetną interwencją popisał się Asenjo. W 37. minucie po centrze z rzutu wolnego z najbliższej odległości przestrzelił Kurt Zouma.

"Zółta łódź podwodna" mogła wyrównać w ostatniej akcji pierwszej połowy. Z woleja huknął Alberto Moreno. Piłka odbiła się od poprzeczki i nie wpadła do bramki. Tuż przed przerwą boisko opuścił kontuzjowany Ziyech. Do przerwy Chelsea prowadziła 1:0.

Kilka minut po zmianie stron gola zdobyć mógł Gerard Moreno. Strzał napastnika reprezentacji Hiszpanii na słupek odbił bramkarz Chelsea FC. Kolejną groźną okazję podopieczni Unaia Emery'ego stworzyli sobie w 68. minucie spotkania. Uderzał Pervis Estupinan, ale znowu świetnie poradził sobie Mendy.

Senegalski bramkarz musiał skapitulować w 73. minucie gry. Znakomitą akcje zespołową mocnym strzałem pod samą poprzeczkę wykończył Gerard Moreno. Do końca regulaminowego czasu gry bliżej przechylenia szali zwycięstwa na swoją stronę byli "The Blues". W swoich poczynaniach byli jednak nieskuteczni. Stało się jasne, że konieczne będzie rozegranie dogrywki.

Dodatkowy czas również nie przyniósł rozstrzygnięcia. Za sprawą wprowadzonych z ławki Pulisica i Mounta bliżej zdobycia gola była Chelsea. W końcówce dogrywki Thomas Tuchel zdecydował się na zmianę bramkarza. Mendy'ego zastąpił Kepa Arrizabalaga. Po upływie doliczonego czasu sędzia zarządził serię "jedenastek".

W serii rzutów karnych skuteczniejsi byli piłkarze Chelsea. Jedenastek nie strzelili: dla Chelsea - Havertz, dla Villarreal - Mandi i Albiol.